fbpx

U Njujorku zdrobljene dve tone ukrasa od slonovače u borbi sa ilegalnom trgovinom

Sitni ukrasi, figurine i nakit izvajan od kljova najmanje 100 pobijenih slonova, u četvrtak su ubačeni u drobilicu za kameno u Central Parku u Njujorku kako bi pokazala posvećenost države uništavanju ilegalne trgovine slonovom kosti.

1ad68494.556x371

Među predmetima pretvorenm u prah su bile čitave gomile nežnih japanskih skulpturica, mnogi veoma lepi, a neki i izuzetne vrednosti.

Međutim, državni službenici za zaštitu životne sredine i članovi Društva za zaštitu prirode (Wildlife Conservation Society), koji su se s kompanijom "Tifani" (Tiffani & Co.) udružili u akciji "Drobljenje slonovače" (Ivory Crush) i za to prikupili od 1,8 tona slonove kosti, izjavili su da cena ne opravdava klanje slona zbog njegovih kljova.

Prodaja slonove kosti preko međunarodnih granica zabranjena je 1990. godine, ali su SAD i mnoge druge zemlje dozvolili trgovinu njome na domaćem tržištu, a krijumčarili su iskoristili "rupe" u propisima. Prošle godine, Služba za ribolov i prirodu (U.S. Fish and Wildlife Service) Sjedinjenih Američkih Država uspostavila je skoro potpunu zabranu trgovine slonovom kosti i zabranila prodaju preko unutrašnjih granica, medju federalnim državama SAD.

Avgusta 2014. godine, državina Njujork je zabranila prodaju, kupovinu, trgovinu ili distribuciju bilo čega napravljenog od slonove ili mamutove kosti ili od roga nosoroga, osim u malom broju posebno odredjenih slučajeva, i uz odobrenje države. Napori za sprovodjenje zabrane su usredsredjeni na Njujork, najveću ameriku kapiju ilegalnih proizvoda iz prirode.

d2b12212.556x371

Predmeti od slonove kosti koji su ceremonijalno ispraćeni u drobilicu sadržali su i komade zaplenjene u samo jednoj radnji u Njujorku 2015. godine, čija je vrednost bila veća od 4,5 miliona dolara. Vlasnici te prodavnice su prošle sedmice prihvatili krivicu zbog ilegalne prodaje slonove kosti, i pristali da daju po 100.000 dolara Svetskom fondu za prirodu (World Wildlife Fund) i Fondu "Vajld tumorou" (Wild Tomorrow Fund) za projekte zaštite životne sredine.

Zdrobljena je i jedna figurina tri ribara s ribom, vrednosti oko 14.000 dolara, i par filigranski isklesanih skulprurica od slonove kosti, vrednosti 850.000 dolara.

Po Društvu za zaštitu prirode (Wildlife Conservation Society), vlasti i grupe za zaštitu su javno uništile više od 270 tona slonove kosti u 22 zemlje.

Neki kritičari su tvrdili da uništavanje slonovekosti može povećati cene na "crnom tržištu" zbog oskudice te robe, čime se podstiče lov na slonove. Drugi tvrde da je uništavanje rasipničko i da bi bilo bolje prodati konfiskovanu slonovu kost da bi platila zaštita prirode u siromašnim afričkim zemljama.

Beta