Kako bih se ja sad ispričao s mojim starim; samo da mu kažem – spavaj mirno, ovde je sve u redu… Svaki sin godinama traži put da izađe iz dugačke senke svog oca. Ni ja nisam bio izuzetak. Ni Tim Buckley nije bio izuzetak. Njegov usud, međutim, bio je da potone u još dužu senku. Senku svoga sina.
Pavement nisu samo definisali zvuk indie roka devedesetih; oni su postavili temelje za generacije bendova koji su došli nakon njih. Njihova muzika bila je odgovor na sve veći komercijalizam mainstream scene. Bili su glas svih onih koji su se osećali otuđeno, koji su tražili smisao u neurednosti svakodnevice i ironiji postmodernog sveta.
Džoni Keš poznat je kao prvi kantri muzičar koji je ušao u Kuću slavnih rokenrola, kao jedan od prvih izvođača San rekordsa (Sun Records), izdavačke kuće koja je zaštitnik ovog muzičkog pravca i kao gospodar pesme koji je umeo da na jednostavan način ispriča prelepe i preteške priče. Njegovu karijeru obeležile su i brojne obrade, naročito pred zalazak karijere. Ovaj novi zlatni period za Keša, počeo je albumom “American Recordings” 1994, a nastavio se naslovima “American II: Unchained”, “American III: Solitary Man”, “American IV: The Man Comes Around”, “American V: A Hundred Highways” i “American VI: Ain’t No Grave”, s tim da su poslednja dva albuma u serijalu izdata posthumno.
Projekat "Balkan Beats Fusion" predstavlja jedinstvenu sintezu tradicionalne muzike Zapadnog Balkana i savremenih elektronskih muzičkih stilova, stvarajući time potpuno novi muzički izraz. Cilj projekta je oživljavanje i promoviranje kulturnog naslijeđa kroz inovativne muzičke produkcije koje istovremeno poštuju tradiciju i privlače modernu publiku. Tokom projekta, ostvarena je uspješna saradnja sa etnomuzikolozima i umjetnicima, što je omogućilo autentičan prikaz tradicionalnih zvukova u elektronskom okruženju.
Možda je u pitanju generalizacija, ali u pop i rock glazbi, te posebno u narodnjacima, riječi su, često ili uglavnom, u drugom planu. Mnoge pjesme stoga se doimaju poput “beskrajnog niza sintetiziranog blaženstva i lirske banalnosti”, poput brze hrane u glazbenom svijetu. Brzo se konzumiraju, lako nestaju, i znaju ostaviti gorak okus.
Kultna sarajevska grupa "Bombaj štampa", predvođena poznatim glumcem Brankom Đurićem, obilježiće četrdeset godina koncerata reizdanjem prva dva albuma, te novim studijskim izdanjem nakon 14 godina pauze u studijskom radu.
Rijetki su mogli očekivati da će sljedeći korak Caveovog stvaralaštva koje je vječno u nekom razvoju biti njegova oda radosti, jer gotovo smo i odustali od ideje da će se vratiti punom bendu, a kamoli da će nam 2024. dati materijal koji je toliko uznosit i maestralan da će se lako upisati u najbolja djela koja je ikad proizveo.
Connie Converse nije uspjela steći slavu kao pjevačica i kantautorka 50-ih godina prošlog stoljeća. Umjesto toga, samo je misteriozno nestala. Na stotu godišnjicu od njenog rođenja i 50 godina od njenog nestanka, ostaje upamćena kao veliki izgubljeni talenat.
Sedamdesete godine prošlog veka su bile izuzetno plodonosne, pogotovo kada je u pitanju muzička scena a najviše kada suzimo krug i uperimo pažnju ka Njujorku. U trenutku kada disko divlja u mejnstrimu a džez vlada klubovima, došlo je vreme za malde koji su želeli da se izraze drugačije od svojih savremenika sa Vudstoka. Rokenrol i bluz su i dalje živi, međutim njihov glas nije bio dovoljan da izrazi nezadovoljstvo i ukaže na probleme u društvu.
Psihoanalitičar Vilhelm Rajh bio je kontroverzna figura, čiji je rad, uključujući knjigu iz 1936. “Seksualna revolucija”, bio u sukobu s moralom njegovog vremena, bilo da je riječ o Njemačkoj 1930-ih ili Americi 1950-ih.
Kada se pominje pesma “I Fought The Law”, mnogi je automatski povezuju sa grupom The Clash. Ovu numeru Džo Stramer i ekipa snimila je 1979. godine, a i dan danas se rado sluša.