fbpx

Poljski ministar namamio ptice grabiljivice da mu se ekolozi ne pentraju na krov

Poljski ministar životne sredine Jan Šiško našao je način da nasamari Grinpis i druge ekologe i da ih spreči da se penju na krov njegovog ministarstva da razvijaju protestne transparente tako što je na krov postavio kućicu u kojoj se ugnezdila vetruška, zaštićena grabljivica iz reda sokolova.

6vetruska soko na krovu

Ministarstvo je još prošle godine vetruškama postavilo kućicu na krovu, posle jedne spektakularne protestne akcije Grinpisa, a sada je strpljenje urodilo plodom. Čim su činovnici opazili na krovu novog stanara, odmah su danas izdali upozorenje ekolozima, da je zakonom zabranjeno da vetrušku plaše ili uznemiravaju.

"Raduje nas činjenica da su se na krovu ministarstva ugnezdili krilati gosti. Vetruška (Falco tinnunculus) je zaštićena ptica uredbom ministra životne sredine od 16. decembra 2016. godine. Osobe koje se bez dozvole ministarstva popnu na krov tretiraće se kao da krše zabranu plašenja zaštićenih životinjskih vrsta za šta preti kazna zatvora ili novčana kazna", upozorilo je danas Ministarstvo.

Kšištof Ćibor iz poljske podružnice medjunarodne ekološke organizacije Grinpis izjavio je poljskoj televiziji Polsat da ministru koji sada štiti jednu vetrušku nije smetalo da odobri seču drva u poslednjim ostacima nekadašnjih evropskih prašuma Bjalovježskoj prašumi na granici Poljske i Belorusije u štićenom periodu kada se gnezde. 

Poljski Grinpis naljutio je ministra kada je sa krova Ministarstva životne sredine u aprilu 2016. godine spustio ogromni transparent sa zahtevom da cela poljska strana Bjalovježe bude proglašena za jedinstveni Narodni prirodni park u kome ljudska ruka ne interveniše a ne samo njen deo pod zaštitom UNESCO.

Zbog toga što je odobrio seču drva, pravdajući to invazijom osmozubog smrčinog potkornjaka i to i u vreme od 1. marta do 15. oktobra uz obrazloženje da taj štićeni period važi za sve šume u Poljskoj izuzev državnih, ministar Jan Šiško u sporu je i sa Evropskom komisijom koja ja zatražila da objasni zašto krši evropsku legislativu zaštite životne sredine.

U subotu je na poziv ekologa kroz Varšavu prošao protestni pohod preko 3.000 ljudi koji su tražili od ministra da makne ruke od Prašume i da taj evropski i svetski prirodni unikat, dom evropskog bizona ostavi na miru i netaknut preda narednim pokoljenjima a ne da od njega pravi "plantaže dasaka". 

(Beta)