Banjolučani su rezignirani, nepovjerljivi, razočarani i najradije ne bi ni glasali, a takav “poredak stvari” odgovara samo jednoj opciji.
Do opštih izbora je ostalo malo više od mjesec, a stanovnici Banje Luke, bar oni s kojima smo razgovarali, ne vjeruju da će trećeg oktobra biti drugačije. Banjolučani su rezignirani, nepovjerljivi i razočarani. Najradije, kako kažu, ne bi ni glasali, ali onda bi izgubili pravo da u naredne četiri godine kritikuju sve što im se ne dopada.
OBEĆANJA NA TRACI
- Ne očekujem revolucionarne promjene nakon ovih izbora, bez obzira na to da li će doći ili ne do promjene vlasti. Nerealno je očekivati bilo kakav preporod, jer problemi sa kojima se svakodnevno borimo prisutni su desetinama godina. Narod je umoran od praznih obećanja i mrvica koje im udijele svake dvije godine. Trenutno svi više brinu kako će se prehraniti i preživjeti mjesec, za razliku od elite koju ne more brige nas smrtnika, kazala je za Oslobođenje Jelena Stanić.
Slično misli i Slavko Malešević, koji je već jednom nogom u drugoj zemlji. Slavko godinama radi u Parizu, a u Banju Luku dođe četiri ili pet puta godišnje. Kaže da se političke prilike nisu promijenile “ni za jotu” i da ne postoji nijedan scenarij na osnovu kojeg će nakon izbora biti bolje.
- Da su obećanja prava, do sada bismo imali aerodrom u Trebinju i ski-centar na Klekovači. Ljudi svakoga dana odlaze, jer ne mogu da žive od plate i nisu sigurni da će država da ih zaštiti od svega što ih napada. Što je manje ljudi, to je i manje glasača, a znamo kome takva situacija najviše odgovara, istakao je Malešević.
Aleksandar Stojanović pripada onoj grupi mladih koji od izbora ne očekuju ama baš ništa. On smatra da se trećeg oktobra neće ništa promijeniti i dodaje da promjene nemaju veze sa rezultatima izbora.
- Ne očekujem ništa. Za društvo svakako nije dobro da isti vrše vlast 20 godina, a alternativa koju imamo ne ulijeva povjerenje i nadu da može popraviti bilo šta. Kao i nakon svakih izbora, jedina želja je da ne bude gore. Nadam se da je bar toliko moguće, rekao je Stojanović.
Podsjećamo da su kandidati za predsjednika Republike Srpske Jelena Trivić i Milorad Dodik. Velika bitka će se voditi u Banjoj Luci, u kojoj je SNSD dva puta nokautiran. Prvo je Vukota Govedarica prije četiri godine pobijedio Željku Cvijanović (mada mu to nije bilo dovoljno da osvoji predsjedničku fotelju), a prije dvije godine je Draško Stanivuković “skinuo” Igora Radojičića.
- Opcije koje imamo ne daju nam razlog da očekujemo ništa novo, niti epohalno. Ostaje nam samo da se nadamo da će ispuniti bar dio obećanja koja nam plasiraju kao na traci tokom kampanje. Ali, ako je suditi po onome što smo do sada gledali, ni to nije izvjesno, smatra Marko Grabovac.
Doktor Dražen Milosavljević ne očekuje značajnije promjene. Već duže vremena, kako kaže, ne prati šta se dešava, ali mu ni to ne pomaže, jer bombardovanje informacijama iz dana u dan dolazi putem društvenih mreža.
- Očekujem ništa. Povukao sam se iz tog svijeta i ne pratim šta se dešava. Pokušavam da kreiram svoj svijet, tako da na njega politika ne može puno uticati. Ne pratim i gotovo da me to više ne zanima, istakao je Milosavljević.
Predsjednik UG ReStart Srpska Stefan Blagić, takođe, smatra da se ništa značajnije neće promijeniti trećeg oktobra. Neće se, dodaje on, desiti ništa što već nije viđeno. Očekuje, kako kaže, da se ponove određene malverzacije tokom izbornog dana.
- Kampanja neće biti prljavija u odnosu na prethodne. Ostaje nam da vidimo rezultat. U politici su se prije osam godina pojavila nova lica, ali to nije nužno prednost, jer oni tek treba da se dokažu. Biće zanimljivo gledati kako će oni proći. Očekujem neizvjesne izbore, ali je vlast i dalje u prednosti zbog krađe glasova, kaže Blagić.
Ni Vesna Opšić nema prevelika očekivanja. Nada se da će penzije ostati iste, a da će cijena ulja pasti. Ukoliko se desi da se penzije smanje, a brašno poskupi, onda će i zlo biti veliko, jer narod neće imati od čega da živi.
NEK’ NE BUDE GORE
- Samo da nije gore i da su plate i penzije redovne. Na to smo spali. A kad na to spadnemo, onda nam ne treba mnogo da bi nam bilo gore, ali nam treba mnogo da bi nam bilo bolje. Nisam razočarana, ali sam zgađena i izvjesno je da mi ne pada na pamet da glasam, jer nikome ne vjerujem, kazala je ona.
Branko Marčetić smatra da su izbori poput Nove godine.
- Izborna godina je godina u kojoj je dan izbora ekvivalentan Novoj godini. Glasačko tijelo zamišlja želje, a političari su istinski Djeda Mrazevi koji obećavaju da će ispuniti sve želje ako glasači budu dobri i poslušni. A mi i dalje vjerujemo u Djeda Mraza i to je naš najveći problem, istakao je Marčetić.